ΟΦΗ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ... ΟΦΑΡΑ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ... ΟΦΗ - Καλλονή 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΛΑΜΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΜΗ !!

231182

Γράφει ο  cretesports
Στο 1-1 έμεινε ο ΟΦΗ κόντρα στην Καλλονή την Τετάρτη το βράδυ (17/12) στο «Γεντί Κουλέ»
Χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε η κρητική ομάδα που διατηρήθηκε στη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 14 βαθμούς.
Οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο έπαιξαν με πάθος, προσπάθησαν, πάλεψαν, αλλά αυτό δεν έφτανε για να επιστρέψουν στα τρίποντα και παράλληλα να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 70' με εκτέλεση πέναλτι του Χουάνμα, παράβαση που κέρδισε δύο λεπτά νωρίτερα ο ίδιος σε χέρι του Θοδωρή Τριποτσέρη.
Οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν άμεσα, στο 72’ με καλοζυγισμένη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι του αρχηγού Γιώργου Μακρή αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.
Αν και άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 85' με τον ολομόναχο στο δεύτερο δοκάρι Ντέλε Αντελέγιε να πλασάρει άστοχα σε κενή εστία!
Και παρ' ότο αγωνίζονταν από το 81' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τριποτσέρη (δέχθηκε δικαιολογημένα δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Καλτσά).
Απίστευτο χαμένο τετ-α-τετ από τον Αντώνη Πετρόπουλο στο 0-0 στο 14'.

4-1-4-1 από Γκατούζο
Με σύστημα 4-1-4-1 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Τζενάρο Γκατούζο.
Τερματοφύλακας ο Λόρια, δεξιός μπακ ο Στάθης, αριστερός ο Μονιάκης και στόπερ οι Αντελέγιε - Τριποτσέρης.
Αμυντικοί μέσοι οι Μακρής - Μπανούσης, στα «φτερά» δεξιά ο Λαμπρόπουλος, αριστερά ο Μιλιάζες.
Στην κορυφή της επίθεσης ο Πετρόπουλος και πίσω του σε ελεύθερο ρόλο ο Μερεμπασβίλι.

Το φιλμ του αγώνα
3' Φάουλ του Τσαμπούρη, μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα ο Λόρια.
13' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, τη δέχθηκε ο Μερεμπασβίλι γιατί ο Δελφάκης θεώρησε ότι έκανε θέατρο στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Βαλιού.
14' Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μερεμπασβίλι έβγαλεμόνο του τον Πετρόπουλο με τον Χογκ, αυτός σ' ένα απίστευτο τετ-α-τετ έκανε κακό πλασέ, έδιωξε με τα πόδια ο Χόγκ και στην επαναφορά ο Μερεμπασβίλι έκανε νέο σουτ το οποίο μπλόκαρε σωτήρια ο Χογκ.
21' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Φάουλ του Μιλιάζες από δεξιά, ο Χογκ θα έπεσε στη γωνία του και έδιωξε τη μπάλα.
26' Κίτρινη κάρτα στον Γιορέντε για φάουλ πάνω στον Λαμπρόπουλο.
29' Φάουλ του Μερεμπασβίλι από καλή θέση η μπάλα ψηλά άουτ.
38' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά για αντικανονικό φάουλ πάνω στον Πετρόπουλο.
45' Κίτρινη κάρτα στον Χουάνμα για διαμαρτυρία.
-Ημίχρονο στο «Γεντί Κουλέ», ΟΦΗ - Καλλονή 0-0.
46' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Καλλονή, στη θέση του τραυματία Καμαρά ο Ναβάρο.
47' Σούτ του Τσαμπούρη από τα πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
53' Πρώτη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, έξω ο Μονιάκης μέσα ο Αρτόλα.
59' Κίτρινη κάρτα στον Μπανούση για φάουλ πάνω στον Ναβάρο.
62' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες για διαμαρτυρία.
63' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Καλλονή, στη θέση του τραυματία Βαλιού ο Μπαρέτα.
66' Και τρίτη αναγκαστική αλλαγή για την Καλλονή, έξω ο τραυματίας Τσαμπούρης μέσα ο Πιπίνης.
68' Πέναλτι για την Καλλονή. Ο Χουάνμα μέσα στην περιοχή προσπάθηκε να περάσει τον Τριποτσέρη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού του ΟΦΗ και ο Δελφάκης έδωσε το πέναλτι και κίτρινη στον αμυντικό του Όμιλου.
70'  Γκολ για την Καλλονή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Χουάνμα, η μπάλα στο κέντρο της εστίας του Λόρια το (0-1).
72' Δεύτερη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, στη θέση του Μπανούση ο Ροβίθης.
72' Γκολ για τον ΟΦΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φάουλ του Μιλιάζες, η μπάλα δεν αμομακρύνθηκε καλά από τους παίκτες της Καλλονής και ο Μακρής με καλοζυγισμένη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-1.
81' Δεύτερη κίτρινη - κόκκινη κάρτα για τον ΟΦΗ. Ο Τριποτσέρης υπέπεσε σε αντικανονικό φάουλ στον Καλτσά που έβγαινε στην αντεπίθεση, δέχθηκε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβλήθηκε. Με δέκα οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
85' Και τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, έξω ο Λαμπρόπουλος μέσα ο Μεϊτέ.
85' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Στάθη, ο Αντελέγιε μόνος του με το τέρμα κατάφερε μόνος ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι να στείλει τη μπάλα άουτ!
91' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά για καθυστέρηση.
91' Σουτ του Μερεμπασβίλι από πλάγια αριστερά διώχνει με τις γροθιές ο Χόγκ.
-Λήξη στο «Γεντί Κουλέ»  ΟΦΗ - Καλλονή 1-1.

Κόκκινες: 81' Τριποτσέρης
Κίτρινες: 13' Μερεμπασβίλι,  59' Μπανούσης, 62' Μιλιάζες, 68' Τριποτσέρης - 26' Γιορέντε, 38' Καλτσάς, 45' Χουάνμα 91' Κεϊτά
Διαιτητής: Ιωάννης Δελφάκης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρεβένης (Χαλκιδικής) - Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας).
4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Παρατηρητής διαιτησίας: Γεώργιος Δούρος (Κορινθίας).
ΟΦΗ: Λόρια, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης (72' Ροβίθης), Μονιάκης (53' Αρτόλα), Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος (85' Μεϊτέ), Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες.
Πάγκος: Αγριμάκης, Δαμιανάκης, Ροβίθης, Αρτόλα, Μεϊτέ, Μπολάκης, Μαραθιανός.
Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός (63' λ.τ. Μπαρέτα), Αντέγιο, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς, Τσαμπούρης (66' λ.τ. Πιπίνης), Στεφάνοβιτς, Καμαρά (46' λ.τ. Ναβάρο), Χουάνμα.
Πάγκος: Άλεξιτς, Ναβάρο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Πιπίνης, Μίνγκας, Μπαρέτα.