ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ

πλατανιάς - ΟΦΗ 1-0 (ΒΙΝΤΕΟ)

Χαλάνε οι σχέσεις αν - συνεχείς επαφές

Η ομάδα των Χανίων πέτυχε την πρώτη νίκη στην έδρα της επί του Όμιλου, έσπασε την αρνητική παράδοση των δύο προηγούμενων χρόνων με τα δύο σερί διπλά των ''ασπρόμαυρων'' και ανάσανε βαθμολογικά φτάνοντας τους 18 βαθμούς.
Kαι ξεφεύγοντας τέσσερις πόντους από τον αντίπαλό της στη ''μάχη'' της παραμονής στη Super League.
Σε δύσκολη θέση βρίσκεται στην αντίπερα όχθη το συγκρότημα του Τζενάρο Γκατούζο το οποίο αγνόησε τη χαρά της νίκης για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και χρειάζεται σημαντική ενίσχυση τον Ιανουάριο για ν' αποφευχθούν τα χειρότερα.
Το ''χρυσό'' γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 84' από κοντά με προβολή ο Τετέ μετά το κόρνερ του Μενδρνού από δεξιά και την κεφαλιά του Μπανανά που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Λόρια.
Οι νικητές είχαν παράλληλα και δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο με τους Κουλιμπαλί (11'), Τετέ (48').
Μεγάλο πρόβλημα από τη μέση και μπροστά παρουσίασε ξανά ο ΟΦΗ, καλά τα πήγε μεσοαμυντικά στο α' μέρος.
4-1-4-1 από Γκατούζο
Με σύστημα 4-1-4-1 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Τζενάρο Γκατούζο.
Τερματοφύλακας ο Λόρια, δεξιός μπακ ο Στάθης, αριστερός ο Μιλιάζες και στόπερ οι Αντελέγιε - Μεϊτέ,
Αμυντικοί μέσοι οι Μακρής - Μπανούσης, στα «φτερά» δεξιά ο Αρτόλα, αριστερά ο Λαμπρόπουλος.
Στην κορυφή της επίθεσης ο Πετρόπουλος και πίσω του σε ελεύθερο ρόλο ο Μερεμπασβίλι.
Το φιλμ του αγώνα
-Στη σέντρα οι παίκτες του ΟΦΗ με Μερεμπασβίλι - Μπανούση, έναρξη της αναμέτρησης.
6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες από αριστερά, αρκετά έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Ολιμπά.
10' Σέντρα του Τζιλβάν από αριστερά, κεφαλιά του Μιλούνοβιτς, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μεϊτέ κι έφυγε κόρνερ.
11' Δοκάρι για τον Πλατανιά. Κόρνερ Μιλούνοβιτς από δεξιά, κεφαλιά του αμαρκάριστου στο δεύτερο δοκάρι Κουλιμπαί, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Λόρια.
20' Κίτρινη κάρτα στον Μπανούση για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τζιλβάν (πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του μέσου του ΟΦΗ).
22' Σουτ του Μπανούση από τον άξονα, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
23' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά, στη θέση του τραυματία Αγκιλέρα (αντιμετώπιζε πρόβλημα όλη την εβδομάδα) ο Μαχαμάτ.
26' Κίτρινη κάρτα στον Τετέ που ζήτησε το λόγο από τον Μερεμπασβίλι για ένα πέσιμο του Γεωργιανού από δεξιά μέσα στην περιοχή του Πλατανιά.
34' Πανέμορφη κίνηση του Πετρόπουλου μέσα στην περιοχή, απέφυγε τους αντιπάλους του και πλάσαρε, μπλόκαρε ο Ολιμπά.
39' Πολύ καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Μιλιάζες από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Ολιμπά και τον Μεϊτέ που είχε προωθηθεί και ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και έφυγε άουτ.
45' Ο Μερεμπασβίλι βρήκε χώρο από αριστερά και σούταρε, μπλόκαρε ο Ολιμπά.
-2 λεπτα οι καθυστερήσεις στο α' μέρος.
45'+1' Ο Μιλιάζες έχασε τον Τζιλβάν, επικίνδυνη σέντρα του Τζιλβάν από δεξιά, έδιωξε ο Λόρια και απομάκρυναν οι αμυντικοί.
-Ημίχρονο στα Περιβόλια, Πλατανιάς - ΟΦΗ 0-0.
-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πλατανιά με Μιλούνοβιτς - Τόρες, έναρξη του β' μέρους.
46' Ο Τόρες γύρισε το σώμα του και σούταρε από αριστερά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα βρήκε στον Αντελέγιε και οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
48' Δεύτερο δοκάρι για τον Πλατανιά. Διαγώνιο σουτ του Τετέ από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Λόρια και έφυγε έξω.
-Πιο δυνατά έχει μπει στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πλατανιάς.
50' Φάουλ που κερδίζει ο Μιλούνοβιτς από τον Αντελέγιε και κίτρινη από τον Τριτσώνη στον Αντελέγιε.
56' Ατομική προσπάθεια Μερεμπασβίλι, μπήκε από δεξιά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε προσπαθώντας να ολοκληρώσει μόνος του τη φάση, έσωσε ο Ολιμπά.
61' Γύρισμα Τσουράκη από αριστερά, πλασέ του Μιλούνοβιτς, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.
-61% - 39% η κατοχή μπάλας υπέρ του Πλατανιά.
63' Σέντρα Κουλιμπαλί από δεξιά, αδύναμο πλασέ του Τόρες από το πρώτο δοκάρι μπλόκραρε ο Λόρια.
64' Δυνατό σουτ του Κουλιμπαλί από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έδιωξε σε κόρνερ ο Λόρια.
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά, έξω ο Τόρες που έφυγε κατευθείαςν για τ' αποδυτήρια και στη συνέχεια γύρισε στον πάγκο χωρίς ν' ανταλλάξει ματιά με τον Χριστόπουλο ο Ναζλίδης.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ από τραγικό λάθος των γηπεδούχων. Ο Μπανανά γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω στον Ολιμπά ο οποίος είχε βγει πολύ έξω από την εστία του, τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας του Πλατανιά πρόλαβε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας του.
78' Και τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά, στη θέση του Μιλούνοβιτς ο Μενδρινός.
83' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, έξω ο Αρτόλα, μέσα ο Μαραθιανός.
84' Γκολ για τον Πλατανιά. Κόρνερ Μενδρινού από δεξιά, κεφαλιά του Μπανανά δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Λόρια και ο Τετέ από κοντά με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
86' Και δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, στη θέση του Μπανούση ο Ροβίθης.